Çişinizi Uzun Süre Tuttuğunuzda Neler Olabileceğini Biliyor musunuz?
Biliyoruz, herkes çişini tutar ve bunda bir problem yok ama bunu çok sık ve uzun süre yaparsanız sağlığınız açısından iyi sonuçlar doğurmuyor. Sizler için detayları Businessinsider'dan derledik. Gelin bakalım... Kaynak: http://uk.businessinsider.com/what-happe... Kulağa biraz garip gelse de işemek gerçekten önemli.Böbrekleriniz fazla su miktarını süzgeçliyor ve kalanın idrar olarak dışarı atılabileceği bir yere gitmesi gerekiyor: idrar torbası. Normalde, idrar keseniz 1-2 bardak kadar sıvıyı rahatlıkla barındırabiliyor. Ama siz çişinizi uzun süre tutmaya çalışırsanız, aslında idrar kesenizi genişletmeye çalışmış oluyorsunuz ve normalinden daha fazla miktarda idrarı barındırmasını istiyorsunuz. Örneğin, bir araştırmaya göre, işleri gereği bütün gün çişini tutmak zorunda kalan hemşirelerin idrar keseleri normale oranla iki katı büyüklüğünde. Ve tamamen iyiler, bir sorunları yok.Fakat bu sizin de tutabileceğiniz anlamına gelmiyor tabii ki. Çünkü idrar keseniz genişlemeyebilir. Çişinizi t

Çişinizi Uzun Süre Tuttuğunuzda Neler Olabileceğini Biliyor musunuz?

Biliyoruz, herkes çişini tutar ve bunda bir problem yok ama bunu çok sık ve uzun süre yaparsanız sağlığınız açısından iyi sonuçlar doğurmuyor. Sizler için detayları Businessinsider'dan derledik. Gelin bakalım... Kaynak: http://uk.businessinsider.com/what-happe...

Kulağa biraz garip gelse de işemek gerçekten önemli.

s-6d5e3b13d77d2e2d61334350b881c7bf0ddc04Böbrekleriniz fazla su miktarını süzgeçliyor ve kalanın idrar olarak dışarı atılabileceği bir yere gitmesi gerekiyor: idrar torbası. Normalde, idrar keseniz 1-2 bardak kadar sıvıyı rahatlıkla barındırabiliyor. Ama siz çişinizi uzun süre tutmaya çalışırsanız, aslında idrar kesenizi genişletmeye çalışmış oluyorsunuz ve normalinden daha fazla miktarda idrarı barındırmasını istiyorsunuz.

Örneğin, bir araştırmaya göre, işleri gereği bütün gün çişini tutmak zorunda kalan hemşirelerin idrar keseleri normale oranla iki katı büyüklüğünde. Ve tamamen iyiler, bir sorunları yok.

s-41c29bada985ae58cd326073e28bb8fc8a26ecFakat bu sizin de tutabileceğiniz anlamına gelmiyor tabii ki. Çünkü idrar keseniz genişlemeyebilir. Çişinizi tutarak aynı zamanda iç büzücü kaslarınızı da gerinmesine neden oluyor olabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz kaslar, idrar kesenizin dış kısmında bulundukları için önemliler. Bu yüzden büzücü kasları rahat bırakmanız sağlığınız açısından önemli. Tabii ki karşılaşabileceğiniz tehlikeli durumlar çişinizi bir kere tutmayla olmaz, çok uzun süredir tutuyor olmanız gerekir.

Örneğin, uzun süre tutmaya çalışırsanız idrar keseniz bir süre sonra sızdırmaya başlayacaktır.

s-ff40d2fead42212674068f5d622a5188163bf2Bu durum, hem idrar keseniz çok çabuk dolduğu için daha sık işeme isteği doğuruyor hem de adı idrar retansiyonu adı verilen ciddi bir rahatsızlığa neden oluyor.

Bunların dışında, idrar keseniz sıcak ve ıslak bir yapıya sahip olduğu için zararlı bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturuyor.

s-8b1a5f273b3952b3b026b8ee2f1ba4a3b4b20cVe siz ne kadar uzun süre çişinizi tutarsanız, bakteri oluşum ihtimali bir o kadar fazla oluyor. Daha da kötüsü, eğer gerçekten şanssızsanız, üretilen fazla idrar böbreklerinize geri sızabilir ve bu da sonuçları ağır olan böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları