İstanbul'da Yapılmakta Olan Yeni Havalimanının Türkiye'ye 7 Getirisi
22 Milyar Dolar bütçesiyle Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan eşsiz bir proje! Türkiye gerek konumu gerek diğer ülkeler arasındaki ekonomik, kültürel ve cazibe merkezi olması ile dünyanın ortasında bulunan jeopolitik konumu ile Asya'yı Avrupa'ya  ve Avrupayı'da Asya'ya bağlayan önemli bir güzergaha sahiptir. Bu nedenlerle uçak uçuş sürelerinin sabit olması vesilesi ile aktarma görevi gören konumu, hava trafiği açısından sıkıntılar gerçekleşmektedir. Bu nedenle tek başına İstanbul, iki havalimanı ile doluluk oranına ulaşmış durumundadır. Artan talebe karşılık atılan bu büyük adımın Türkiye getirilerine bakalım. 1. Yolcu Sayısı Yolcu sayısı olarak ilk etapta 90 milyon, ikinci etapta ise 150 milyon ve tüm fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve 100 milyon yolcu kapasitesi ile lider olan Atlanta Havalimanı'nı geride bırakarak dünyanın en büyük havalimanı olacaktır. 2. Ekonomik türk ekonomisine yıllık 73 miyar lira ayrıca GSYH'ye %5 civa

İstanbul'da Yapılmakta Olan Yeni Havalimanının Türkiye'ye 7 Getirisi

22 Milyar Dolar bütçesiyle Türkiye'nin mega projeleri arasında yer alan eşsiz bir proje!

Türkiye gerek konumu gerek diğer ülkeler arasındaki ekonomik, kültürel ve cazibe merkezi olması ile dünyanın ortasında bulunan jeopolitik konumu ile Asya'yı Avrupa'ya  ve Avrupayı'da Asya'ya bağlayan önemli bir güzergaha sahiptir. Bu nedenlerle uçak uçuş sürelerinin sabit olması vesilesi ile aktarma görevi gören konumu, hava trafiği açısından sıkıntılar gerçekleşmektedir. Bu nedenle tek başına İstanbul, iki havalimanı ile doluluk oranına ulaşmış durumundadır. Artan talebe karşılık atılan bu büyük adımın Türkiye getirilerine bakalım.

1. Yolcu Sayısı

Yolcu Sayısı

Yolcu sayısı olarak ilk etapta 90 milyon, ikinci etapta ise 150 milyon ve tüm fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve 100 milyon yolcu kapasitesi ile lider olan Atlanta Havalimanı'nı geride bırakarak dünyanın en büyük havalimanı olacaktır.

2. Ekonomik

Ekonomik

türk ekonomisine yıllık 73 miyar lira ayrıca GSYH'ye %5 civarında etkisi olacak ve buna etkisi 40 milyar euro düzeyinde olacaktır.

3. İstihdam

İstihdam

Doğrudan ve dolaylı olarak 200 bin kişiye istihdam yaratacak.

4. Turizm

Turizm

Türkiyeye dünyanın bir çok yerinden ulaşım sağlıcak olan havalimanına bir çok tatil beldesine doğrudan uçuş imkanı sağlamakla beraber türkiyenin turizm hedefi olan 100 milyon turist iddasına katkıda bulunmuş olucak.

5. Bölgesel

Bölgesel

Bulunduğu konum itibari ile dünyanın dört bir yanından merkez haline gelecek olan Türkiye bölgesel olarak da ticaret merkezi olacak.

6. Transit

Transit

Merkez konumu sayesinde transit yolcuların yeni güzergahı olma nitelindeğindeki aktarma sayesinde köprü görevi konumunda olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları