Söz konusu 'dünyayı kurtarma' olduğu zaman, hepimiz harekete geçmemiz ve problemleri çözmemiz gerektiğini hissederiz. 1. İçerisinde plastik parçacıklar bulunan diş macunları kullanmakBazı diş macunu markaları, normal diş fırçalarının ulaşamayacağı zor noktalara ulaşabilen temizlik partiküllerine sahiptir. Ancak bu boncuklar polietilenden yapılmıştır ve balık yumurtalarına benzerler. Bu parçacıklar okyanusa ulaştıklarında, birçok deniz hayvanı tarafından yenerek sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Sadece hayvanları değil aynı zamanda insan sağlığını da tehlikeye atıyorlar. Diş etlerimize sıkışıyorlar ve enfeksiyona yol açacak bakteriler için adeta bir yuva oluşturuyorlar.Bundan kaçınmak için, diş macunu satın alırken bileşenler listesine dikkatli bir şekilde bakın. 2. Dolabınızda bir sürü kot pantolon olması104 kez duş aldığınızı düşünün. Sayılarla konuşmak gerekirse, bu yaklaşık 6800 litre su demektir. Yani tek bir çift kot pantolon üretmek için gereken miktar tam olarak bu kadar. Moda

Gündelik Hayatta Sıklıkla Tekrarladığımız Bu 10 Alışkanlık Çevre İçin Sandığınızdan Büyük Tehdit Oluşturuyor!

Söz konusu 'dünyayı kurtarma' olduğu zaman, hepimiz harekete geçmemiz ve problemleri çözmemiz gerektiğini hissederiz.

1. İçerisinde plastik parçacıklar bulunan diş macunları kullanmak

s-9441fa28cf8ee284bab9b000e6617d81ff1a8a
Bazı diş macunu markaları, normal diş fırçalarının ulaşamayacağı zor noktalara ulaşabilen temizlik partiküllerine sahiptir. Ancak bu boncuklar polietilenden yapılmıştır ve balık yumurtalarına benzerler. Bu parçacıklar okyanusa ulaştıklarında, birçok deniz hayvanı tarafından yenerek sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Sadece hayvanları değil aynı zamanda insan sağlığını da tehlikeye atıyorlar. Diş etlerimize sıkışıyorlar ve enfeksiyona yol açacak bakteriler için adeta bir yuva oluşturuyorlar.Bundan kaçınmak için, diş macunu satın alırken bileşenler listesine dikkatli bir şekilde bakın.

2. Dolabınızda bir sürü kot pantolon olması

s-4ec9ebdce037bd97c2f2f1d8bc202b1c8ed21a
104 kez duş aldığınızı düşünün. Sayılarla konuşmak gerekirse, bu yaklaşık 6800 litre su demektir. Yani tek bir çift kot pantolon üretmek için gereken miktar tam olarak bu kadar. Modayı takip ediyorsanız, muhtemelen birden fazla çiftiniz vardır. Tabii kot pantolon giymekten vazgeçmeniz gerekmiyor ancak bilinçli alışveriş güzel bir başlangıç olacaktır. Düşük kaliteli olanlardan ziyade çok iyi bir çift pantolon alabilirsiniz. Üretim sürecinde sürdürülebilirliğe yatırım yapan bazı markalar da var, bu yüzden kıyafet satın almadan önce o markaları da araştırabilirsiniz.

3. Kahve kapsülleri kullanmak

s-82ff8354519135cea930c7babbdaa80bfbf044
Kahve kapsüllü kahve makinesi kullanmak son zamanların vazgeçilmezi haline geldi. Fakat bir gün bununla uğraşmak zorunda kalacağımızı unutmayalım. Kahve kapsüllerinin çevre için zararlı olduğu ve kullanımının mümkün olan en kısa sürede yeniden gözden geçirilmesi gerektiği kanıtlanmıştır.Dünya çapında çok popüler hale geldiğinden beri, yeniden kullanılmayan veya ayrışmayan çok miktarda kahve kapsülüyle karşı karşıyayız. Bu kapsüller farklı malzemelerden yapılıyorlar ve herhangi bir çöp kutusuna atılmamaları gerekiyor. Bunun yerine, biyolojik olarak parçalanabilir veya yeniden kullanılabilir kapsül kullanan markaları araştırılmalı, geri dönüşüme önem verilmeli ya da eski kahve yapma yöntemini kullanmalıyız.

4. Sıvı sabun kullanmak

s-4a85418258dd8aed1a61e9d61ae60d6627391f
Sıvı sabunlar çevreye zararlı olan bir diğer malzemedir. Üretim sırasında normalden 5 kat daha fazla enerji tüketilir, daha fazla paketleme kullanılır ve katı sabunlara oranlara daha karbon kullanılır. Ayrıca sıvı olduğu zaman daha fazla sabun kullanmaya meyilliyiz. Yalnız bu daha temiz bir cildin garantisi değildir. Bu nedenle tercihinizi katı sabundan yana kullanmanız daha iyi olacaktır.

5. Tek kullanımlık jiletler kullanmak

s-9724acf276ea27c61a4cba9260e0942fa87edc
Tek kullanımlık jiletler istenmeyen kıllardan kurtulma konusunda kesinlikle en kötü seçenektir. Bu jiletlerin plastik kısımları geri dönüşümle kurtarılamaz ve üretiminde daha fazla su kullanılır. Sudan bahsetmişken tıraş olurken de her seferinde litrelerce su kullanmak çevreye oldukça fazla zarar veriyor. Normal jiletler yerine tıraş makinesini tercih etmek de elektrik tüketimi açısından çevreye zarar verir. Fakat etkileri sıcak su ile tıraş olmaya göre daha azdır. Bu nedenle tercihinizi tıraş makinesinden yana kullanmak daha iyi olacaktır.

6. Elektronik aletleri bekleme moduna almak

s-2d266905e61fe56637c54a6f6572c9787fcdd0
Elektronik aletleri beklemede bırakmanın yararlı bir tarafı yoktur. Çünkü bu sürede güç kullanımı oldukça fazladır. Kapsamlı düşünecek olursak, bekleme modu dünyanın karbondioksit emisyonunun %1'ini temsil ediyor. Bireysel düşünecek olursak da elektrik faturamızın %8'lik kısmını temsil ediyor. Bu nedenle en iyisi fişi çekmektir.

7. Hediye paketlerini ve kağıtlarını yeniden kullanmak yerine atmak

s-46ce4c4fea4eb4fa52231ce9b8ce9cced65025
Maalesef bu güzelim paketlerin ve kağıtların birçoğu geri dönüşüme müsait ürünler değiller. İçerisinde bulunan maddeler ve plastik parçalar nedeniyle başka bir şeye dönüştürülmeleri mümkün olmuyor. Bu nedenle alternatif olarak bu paket ve kağıtları yeniden kullanabiliriz. Ayrıca okul defterlerinin kaplanması, origami ve çekmece içlerinin kaplanması gibi amaçlarla da kullanılabilirler. Ayrıca hediye verirken kumaşları, eski gazete sayfalarını veya kahverengi kağıt paketleri tercih edebilirsiniz.

8. Floresan lambaları kapatmak

s-9defbfaa4b97eedcc98170ef6e9bf6f83312ea
Tuhaf görünse de, gün içerisinde bu lambaları defalarca kez açıp kapatmak yerine açık bırakmak daha iyidir. Çünkü bu lambaların ömrü genellikle açıldığı sürelerle ölçülür. Açıldığı zaman enerji tüketiminin arttığı düşünülünce, eğer bir odaya gün içerisinde birçok kez girip çıkıyorsanız lambayı açık bırakmak her seferinde kapatmaktan daha iyidir.

9. Işıltı kullanmak

Be the one who sparkles. #glittereye ‎‏---------------------------------------------------- #mymakeup #MakeupArtist #MACSeniorArtist #macmakeup #MakeupAddict #MUA #lovemakeup #artofmakeup #fashionmakeup #editorialmakeup #beautymakeup #skin #makeupmodel @maccosmetics @maccosmeticsisrael #skinglow #makeupartist #makeuplook #glittermakeup A post shared by Netta Szekely (@nettart) on Mar 25, 2020 at 11:12am PDT
Küçük plastik parçalardan yapılan bu güzellikler çevre için hiç de yararlı değil. Hatta oldukça büyük bir problem yaratıyorlar. Alternatif olarak biyolojik olarak parçalanan ışıltılar bulabilirsiniz. Çok yaygın olmasa da bu ışıltılar da günden güne bulunması kolay hale geliyor.

10. Yağı lavaboya dökmek

s-ee9341f2525e80757fe0bf265c254578159d23
Ne yaparsanız yapın sakın yağı lavaboya dökmeyin. Bu yağlar suya bulaşır ve temizlenmesi oldukça zordur. Aynı şekilde bu yağı klozete dökmek de boruların tıkanmasına neden olduğu için sakıncalıdır. Yapabileceğiniz şey yaşadığınız bölgede yağ atıkları konusunda yapılan bir çalışma olup olmadığını öğrenmek. Bazı yerlerde yağların geri dönüşümü konusunda çalışmalar yapılıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları