Yok Etmeye Devam Ediyoruz: Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti Tamamen Kurudu
Kars'ın Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti yanlış su kullanımı nedeniyle tamamen kurudu. Gölde yaşayan yüzlerce kuş türü bölgeyi terk etti. Gölün kuşların göç zamanında kuruduğunu belirten Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, çok sayıda hayvanın telef olduğunu söyledi. Yapay adaya sahip Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Doğu Anadolu'nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti kurudu. 230'un üzerinde kuş türünün tespit edildiği göl, her yıl ekim ayının sonu kasım ayının ilk haftasında yaklaşık 40 bin göçmen kuşu ağırlıyordu. Yanlış su kullanımı gölü kuruttu 1997 yılında 13 metre derinlikte olan göl, yanlış su kullanımı yüzünden sürekli düştü. En son 2014 yılında kuruma noktasına gelen göle, çevreye yapılan gölet ve barajlarda biriken sular verilemedi, kalıcı bir çözüm bulunamadı. Göl beslenemediği için sıcak geçen yazın da etkisiyle kalan su da buharlaştı. Kuş seslerinden bile yoksun kalan göl, adeta bataklığa döndü. Gölde i

Yok Etmeye Devam Ediyoruz: Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti Tamamen Kurudu

Kars'ın Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti yanlış su kullanımı nedeniyle tamamen kurudu. Gölde yaşayan yüzlerce kuş türü bölgeyi terk etti. Gölün kuşların göç zamanında kuruduğunu belirten Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, çok sayıda hayvanın telef olduğunu söyledi.

s-f045c9e416f142d9d49db7289c2bb3990d74e6 Yapay adaya sahip Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Doğu Anadolu'nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti kurudu. 230'un üzerinde kuş türünün tespit edildiği göl, her yıl ekim ayının sonu kasım ayının ilk haftasında yaklaşık 40 bin göçmen kuşu ağırlıyordu.

Yanlış su kullanımı gölü kuruttu

s-9baa064fcf8de18736067797dec635cda3343e 1997 yılında 13 metre derinlikte olan göl, yanlış su kullanımı yüzünden sürekli düştü. En son 2014 yılında kuruma noktasına gelen göle, çevreye yapılan gölet ve barajlarda biriken sular verilemedi, kalıcı bir çözüm bulunamadı. Göl beslenemediği için sıcak geçen yazın da etkisiyle kalan su da buharlaştı. Kuş seslerinden bile yoksun kalan göl, adeta bataklığa döndü. Gölde ise kuşlardan geriye bataklıktaki ayak izleri ve tüyleri kalmış durumda.

"Kuşlar için bölgede alternatif yok"

s-d3a64146c28682c812e1c747cddc26242bee63 Kars Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, mühendisler ve ilgililer önümüzdeki günlerde bir toplantı düzenleyerek gölün kurtarılması için yapılması gereken çalışmaları masaya yatıracak.TÜBİTAK özel ödülünü alan en genç kişi ve Biyolog Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, şu an gölün çok korkunç bir görüntüyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Şekercioğlu, ''Maalesef Kuyucuk, sene içerisinde kuşlar için en önemli olduğu zamanda kurudu. Yani eylül ve ekim aylarında sonbahar göçünde. Normalde bu zamanda yaklaşık 60 türden 40-45 bin kuş sayarken, şu an Kuyucuk'ta su yok, kuş yok. Burayı kullanamayan kuşların bir kısmının da telef olduğuna eminiz. Çünkü bölgede bu kadar kuşu kaldıracak alternatif başka bir göl yok" dedi.

Koruma altına alınmıştı

s-b4c50db65ca6a3c00f9e45c7a502ac4378ff3d Türkiye'nin Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13’üncü alanı olan Kuyucuk Gölü, Kars kent merkezinin yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusundaki Arpaçay sınırlarında yer alıyor. Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz seviyesinden bin 627 metre yükseklikte bulunuyor. Adını da bitişiğindeki köyden alan Kuyucuk Gölü, angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 232 farklı kuş türünü barındırıyor.

Geçtiğimiz günlerde de Burdur Gölü'ndeki çekilmenin geri döndürülmez noktaya ulaştığı aktarılmıştı...

Bu Gurur Hepimizin! Burdur Gölü Yok Olması Engellenemez Noktaya Ulaştı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları