Yalnızca Psikolojik Travmaya Yol Açmıyor: Çocuklukta Yaşatılan 'Cinsel Taciz' DNA'yı da Değiştiriyor!
Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, çocuklara uygulanan cinsel tacizin yalnızca psikolojik travmalara neden olmadığı aynı zamanda kendi çocuklarına bile aktarabilecekleri şekilde DNA'larının değiştiği gözlemlendi.  22'si çocukken cinsel tacize uğrayan 34 erkeğin spermleri incelendi.Tacize uğrayanların genetik kodlarında belirgin kimyasal farklılıklar tespit edilirken taciz mağdurlarının DNA'larında 12 bölgenin "metilasyon kısılmasına" uğradığı görüldü. Ayrıca yapılan incelemelerde, aktif bir metil grubunun bir molekülden başka bir moleküle aktarılması olarak adlandırılan 'metilasyon süreci' gözlemlendi. Taciz sonucu DNA'nın daha sonraki kuşaklara aktarılabileceği bulguları araştırılıyor.BBC Türkçe'nin haberine göre, araştırma ekibinden Nicole Gladish araştırmayı  "Genleri ampüller olarak düşünelim. DNA metilasyonu, her ışığın ne kadar güçlü olacağını belirleyen ve dolayısıyla hücrelerin nasıl fonskiyon göstereceğini etkileyen bir ışık kısıcı cihaz gibidir" şeklinde

Yalnızca Psikolojik Travmaya Yol Açmıyor: Çocuklukta Yaşatılan 'Cinsel Taciz' DNA'yı da Değiştiriyor!

Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, çocuklara uygulanan cinsel tacizin yalnızca psikolojik travmalara neden olmadığı aynı zamanda kendi çocuklarına bile aktarabilecekleri şekilde DNA'larının değiştiği gözlemlendi. 

22'si çocukken cinsel tacize uğrayan 34 erkeğin spermleri incelendi.

s-0245728d9e217555dba33e392f7f27a6315665Tacize uğrayanların genetik kodlarında belirgin kimyasal farklılıklar tespit edilirken taciz mağdurlarının DNA'larında 12 bölgenin "metilasyon kısılmasına" uğradığı görüldü. Ayrıca yapılan incelemelerde, aktif bir metil grubunun bir molekülden başka bir moleküle aktarılması olarak adlandırılan 'metilasyon süreci' gözlemlendi.

Taciz sonucu DNA'nın daha sonraki kuşaklara aktarılabileceği bulguları araştırılıyor.

s-414f973cf127ea113c1c64c48efa6658ae4c55BBC Türkçe'nin haberine göre, araştırma ekibinden Nicole Gladish araştırmayı  "Genleri ampüller olarak düşünelim. DNA metilasyonu, her ışığın ne kadar güçlü olacağını belirleyen ve dolayısıyla hücrelerin nasıl fonskiyon göstereceğini etkileyen bir ışık kısıcı cihaz gibidir" şeklinde açıklarken

Yapılan çalışma psikolojik travmanın başka boyutları olduğunu da gösteriyor.

s-9e09bc8d76593a3a4122569e6f57217ea9bef1Dr. Andrea Roberts ise Independentgazetesindeki konuşmasında, "Travmanın sonraki nesillerin davranışlarını da olumsuz etkilediğini biliyoruz. Bu travma, insanları depresif yapıyor, travma sonrası stres bozukluğu yaşamalarına neden oluyor. Bu akıl sağlığı sorunları anne ya da babalıklarının yanı sıra çocuklarını da etkiliyor. Araştırmamız şimdi travmanın başka bir olası boyutuna işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

Araştırma henüz başlangıç aşamasında.

s-1c9bd37d427582067b75b06a0fd8009e81480dCinsel tacizin psikolojik anlamda yol açtığı travmaların yanı sıra 'moleküler yaralama' durumunun ortaya çıktığı da belirtilirken araştırmanın henüz başlangıç aşamasında olduğu ifade edildi.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, sperm hücresi metilasyonun da yavrulara geçtiği gözlemlendi.

s-2473275abcbb37d8f3e72e151d7fb5bf34cb79Dr. Roberts, "Farelerle yapılan çalışmalar, hayatlarının ilk dönemlerindeki stres faktörlerinin spermlerini etkilediğini ve çocuklarında anksiyetiye benzer davranış bozukluklarına yol açtığını ortaya koydu" diye konuştu.Aynı zamanda çalışmaların ilerlemesiyle birlikte DNA testleriyle tacizin ne zaman meydana geldiğinin bulunabileceği belirtiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları