Trump Çağrı Yapmıştı: İsrail, Amerikalı İki Müslüman Kongre Üyesinin Girişini Yasakladı
ABD Başkanı Donald Trump İsrail'e çağrıda bulunarak Demokrat Parti'nin Müslüman kadın vekilleri Somali asıllı Ilhan Omar ve Filistin asıllı Rashida Tlaib'ı ülkeye sokmamalarını istedi. İsrail'den yapılan açıklamada vekillerin girişine izin verilmeyeceği belirtildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeye girişinin yasaklandığını belirtti. İsral'e karşı boykot ve yaptırım uygulanmasına destek veriyorlar Daha önce İsrail'de ABD Kongresi'nin herhangi bir üyesi hakkında böyle bir karar alınmamıştı.İsrail yasaları, ülkeye yönelik ekonomik, kültürel ve akademik boykot faaliyetlerine destek veren yabancılara ülkeye giriş vizesi verilmemesine olanak sağlıyor.Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın; Boykot, Tecrit, ve Yaptırımlar Hareketi'ni destekledikleri biliniyor.Avrupa ülkelerinde ve ABD'de giderek daha fazla destek alan hareket, İsrail'e yönelik çeşitli boykot faaliyetlerini destekliyo

Trump Çağrı Yapmıştı: İsrail, Amerikalı İki Müslüman Kongre Üyesinin Girişini Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump İsrail'e çağrıda bulunarak Demokrat Parti'nin Müslüman kadın vekilleri Somali asıllı Ilhan Omar ve Filistin asıllı Rashida Tlaib'ı ülkeye sokmamalarını istedi. İsrail'den yapılan açıklamada vekillerin girişine izin verilmeyeceği belirtildi.

s-67948a120093c0325ec5f6824b895878d570e7 İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeye girişinin yasaklandığını belirtti.

İsral'e karşı boykot ve yaptırım uygulanmasına destek veriyorlar

s-d7883266cc56f4578ef3bd063fba046c0ee71a Daha önce İsrail'de ABD Kongresi'nin herhangi bir üyesi hakkında böyle bir karar alınmamıştı.İsrail yasaları, ülkeye yönelik ekonomik, kültürel ve akademik boykot faaliyetlerine destek veren yabancılara ülkeye giriş vizesi verilmemesine olanak sağlıyor.Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın; Boykot, Tecrit, ve Yaptırımlar Hareketi'ni destekledikleri biliniyor.Avrupa ülkelerinde ve ABD'de giderek daha fazla destek alan hareket, İsrail'e yönelik çeşitli boykot faaliyetlerini destekliyor.

Müslüman kanaat önderleriyle buluşacaklardı

s-dea0b9cf9d59785df94b399b09a0901209709c Vekil Tlaib ve Omar'ın 18 ve 22 Ağustos tarihleri arasında İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceği, Kudüs'teki Filistinli Müslüman kanaat önderleri ile bir araya geleceği biliniyordu. Rashida Tlaib, ziyaretini iki gün daha uzatacak ve bir Filistin köyünde yaşayan babaannesini de ziyaret edecekti.

Trump İsrail'e çağrı yapmıştı

s-3c5d805f039924f9b2e451c254a56dbf4d153c ABD Başkanı Donald Trump da İsrail'e, Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkeyi ziyaret etmelerini yasaklaması çağrısı yapmıştı.Trump Perşembe günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada iki Kongre üyesiyle ilgili olarak, "İsrail'den, tüm Yahudilerden nefret ediyorlar. Onların düşüncelerini değiştirecek hiçbir şey söylenemez ya da yapılamaz" demişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla yakın ilişkisi bilinen Trump daha önce de sık sık Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ı eleştirmiş, onlara yönelik "ırkçı" bazı suçlamalarda bulunmuştu.Donald Trump bir kez iki Kongre üyesi için, "Ailelerinin doğduğu ülkelere gitsinler" demişti.İsrail'in ABD Büyükelçisi Ron Dermer ise geçen ay Rashida Tlaib ve Ilhan Omar'ın ülkelerini ziyaretine izin vereceklerini söylemişti.BBC Türkçe, AA

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları