İhale ve Duyuru Yok: Kamu Arazileri Turizmcilere Cumhurbaşkanının İzniyle Verilecek
Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi yönetmeliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle, kamu arazilerinin ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilmesinin önü açıldı. Yeni düzenleme ile beş yıldızlı oteller ve tatil köylerine, konaklama dışı kullanılmak üzere 'turizm hizmet alanları' birim otel maliyeti üzerinden ihalesiz tahsis edilebilecek. Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, bu durumda Olimpos Beydağları ve Uludağ gibi yerlerde imar planlarında yapılacak değişiklerle tesis hizmet alanları turizm yatırımcılarına ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilecek. Tahsis izni Cumhurbaşkanı tarafından verilecek ve duyuru yapılmayacak Yeni düzenlemeye göre Antalya Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side ile Muğla Bodrum; Aydın Kuşadası; İstanbul Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı; Bolu Köroğlu; Bursa Uludağ; Rize Çamlıhemşin; Trabzon Tonya, Maçka; Nevşehir Kapadokya gibi yerlerde 'turizm hizmet alanı' olarak görülen yerler duyuru

İhale ve Duyuru Yok: Kamu Arazileri Turizmcilere Cumhurbaşkanının İzniyle Verilecek

Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi yönetmeliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle, kamu arazilerinin ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilmesinin önü açıldı.

Yeni düzenleme ile beş yıldızlı oteller ve tatil köylerine, konaklama dışı kullanılmak üzere 'turizm hizmet alanları' birim otel maliyeti üzerinden ihalesiz tahsis edilebilecek.

s-11eee7c99193722da88e670da765959efd90f4 Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, bu durumda Olimpos Beydağları ve Uludağ gibi yerlerde imar planlarında yapılacak değişiklerle tesis hizmet alanları turizm yatırımcılarına ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilecek.

Tahsis izni Cumhurbaşkanı tarafından verilecek ve duyuru yapılmayacak

s-4dc464f7a46496b96283b48df4b3634a806fa5 Yeni düzenlemeye göre Antalya Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side ile Muğla Bodrum; Aydın Kuşadası; İstanbul Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı; Bolu Köroğlu; Bursa Uludağ; Rize Çamlıhemşin; Trabzon Tonya, Maçka; Nevşehir Kapadokya gibi yerlerde 'turizm hizmet alanı' olarak görülen yerler duyuru yapılmadan, turizm yatırımcılarına tahsis edilebiliyor.

Maliyet, bir yıldızlı otel baz alınarak hesaplanacak

s-12ed3dab08d70092c9c544895387565f2f2327 Yeni düzenlemenin dikkat çeken diğer bir detayı ise, tahsis edilen arazi beş yıldızlı otel için dahi olsa, rakam bir yıldızlı otel maliyeti üzerinden hesaplanacak. Bu durumda maliyet 146 bin TL yerine, 27 bin TL olacak.Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde 81 tanesi kıyı, 80’i termal, 34’ü yayla-eko turizmi, 29’u kış, 19’u İstanbul Kent Turizmi, 12’si kültür-kongre-inanç, 9’u spor, 3’ü turizm kenti olmak üzere toplam 267 tane KTGB ve TM bulunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları