Bakanlık 'Fahiş' Buldu: Terör Saldırısında Yaralanan Vatandaşa 10 Bin TL Tazminata İtiraz
Güvenpark’taki terör saldırısında yaralanan Cuma Tuncer’e ‘duyduğu elem ve ıstırabın karşılığı’ olarak 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi. İçişleri Bakanlığı ise bu miktarı ‘fahiş’ bularak sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı gerekçesiyle itiraz etti. Dava dosyasına göre, Cuma Tuncer, 13 Mart 2016 tarihinde terör örgütü PKK’nın Ankara Güvenpark’ta düzenlediği canlı bomba saldırısı sırasında yaralandı. Tuncer’in, patlamada idarenin hizmet kusuru olduğunu savunarak, manevi yıkım ve oluşan zararının karşılanması için yaptığı başvuruyu İçişleri Bakanlığı reddetti. Bakanlığın karınını yargıya taşıdı Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Tuncer, avukatı Sercan Aran aracılığıyla, İçişleri Bakanlığı’nın ret kararının iptali ve 20 bin TL tazminat talebiyle Ankara 17. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, yaptığı yargılama sonucunda Tuncer’e 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Geçen temmuz ayında taraflara tebliğ edilen kararda, hükmedilen tazminat mikta

Bakanlık 'Fahiş' Buldu: Terör Saldırısında Yaralanan Vatandaşa 10 Bin TL Tazminata İtiraz

Güvenpark’taki terör saldırısında yaralanan Cuma Tuncer’e ‘duyduğu elem ve ıstırabın karşılığı’ olarak 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi. İçişleri Bakanlığı ise bu miktarı ‘fahiş’ bularak sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı gerekçesiyle itiraz etti.

s-42a449adb5baf7515ee910ed032b62f6b21370 Dava dosyasına göre, Cuma Tuncer, 13 Mart 2016 tarihinde terör örgütü PKK’nın Ankara Güvenpark’ta düzenlediği canlı bomba saldırısı sırasında yaralandı. Tuncer’in, patlamada idarenin hizmet kusuru olduğunu savunarak, manevi yıkım ve oluşan zararının karşılanması için yaptığı başvuruyu İçişleri Bakanlığı reddetti.

Bakanlığın karınını yargıya taşıdı

s-4e7545c685348bdde18f89a5f98d9d2b4e93fb Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Tuncer, avukatı Sercan Aran aracılığıyla, İçişleri Bakanlığı’nın ret kararının iptali ve 20 bin TL tazminat talebiyle Ankara 17. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, yaptığı yargılama sonucunda Tuncer’e 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Geçen temmuz ayında taraflara tebliğ edilen kararda, hükmedilen tazminat miktarının ise davacının patlama sonrası yaralanması, 2 ay süre ile tedavi altında bulunması ve olay nedeniyle duyduğu elem ve ıstırabın karşılığı olduğu belirtildi.

Bakanlık itiraz etti

s-d385c90e54069b0412ca09b892cd92c858592c Bakanlık, Tuncer’e verilen tazminat bedeline itiraz ederek, kararı temyiz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne 27 Ağustos 2018 tarihinde verilen itiraz dilekçesinde özetle şöyle denildi: “Manevi tazminat şahısların manevi varlıklarında uğranılan tecavüz dolayısıyla ile duyulan derin elem ve acının hafifletilmesi için ödenen sembolik meblağlardır. Tazminatın sebepsiz zenginleşme aracı yapılmayacağı hukuk sisteminde yerleşik bir kuraldır ve yargı içtihatları ile sabittir. Manevi tazminat gerçekte bir tazmin aracı değil bir tatmin aracıdır. Olayın ağırlığına idarenin olaydaki kusuruna göre hâkim tarafından belirlenir. Anılan nedenlerle ilk derece mahkemesinin 10 bin TL manevi tazminat hükmü fahiş olup, günümüz koşullarında sebepsiz zenginleşmeye yöneliktir.”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları