19 Yaşındaki Kırgız Şarkıcı Klibinde Sütyenli Olduğu İçin Ölümle Tehdit Ediliyor: 'Başını Ezeceğiz'
Kırgızistan'da 19 yaşındaki pop şarkıcısı Zere Asilbek, cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek isteyerek şarkısına çektiği klipte sütyenli olduğu için ölüm tehditleri aldığını açıkladı.  "Bizi, bizim özgürlüğümüz yaratacak. Bir gün gelecek kimse bana ne giymem gerektiğini söyleyemeyecek."Cinsel ayrımcılığı konu alan şarkısı ülke içerisinde tartışma konusu olurken, Asilbek pek çok kişi tarafından genç kızları 'ahlaksızlığa' sürüklediği gerekçesiyle eleştirildi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre Asilbek, şarkısında yer alan "Bizi, bizim özgürlüğümüz yaratacak. Bir gün gelecek kimse bana ne giymem gerektiğini söyleyemeyecek" ifadelerinin ise, kadınların yaşadığı pek çok durumun farkındalığının oluşmasını amaçlayarak şarkıda olduğunu belirtti. "Kırgız kızları namusuna sahip çıkmalı. Vücudunu sergilememeli."Konuyla ilgili tartışmalar sürerken BBC'nin konuştuğu genç bir Kırgız kadın ise,"Kırgız kızları namusuna sahip çıkmalı. Vücudunu sergilememeli' ifadelerinde bulunurken bir Kırgız erkeği

19 Yaşındaki Kırgız Şarkıcı Klibinde Sütyenli Olduğu İçin Ölümle Tehdit Ediliyor: 'Başını Ezeceğiz'

Kırgızistan'da 19 yaşındaki pop şarkıcısı Zere Asilbek, cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek isteyerek şarkısına çektiği klipte sütyenli olduğu için ölüm tehditleri aldığını açıkladı. 

"Bizi, bizim özgürlüğümüz yaratacak. Bir gün gelecek kimse bana ne giymem gerektiğini söyleyemeyecek."

s-5ba4d392cc7060ac1a2af3752527f4b97ca5d6Cinsel ayrımcılığı konu alan şarkısı ülke içerisinde tartışma konusu olurken, Asilbek pek çok kişi tarafından genç kızları 'ahlaksızlığa' sürüklediği gerekçesiyle eleştirildi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre Asilbek, şarkısında yer alan "Bizi, bizim özgürlüğümüz yaratacak. Bir gün gelecek kimse bana ne giymem gerektiğini söyleyemeyecek" ifadelerinin ise, kadınların yaşadığı pek çok durumun farkındalığının oluşmasını amaçlayarak şarkıda olduğunu belirtti.

"Kırgız kızları namusuna sahip çıkmalı. Vücudunu sergilememeli."

s-e489c315db4acc8e8035c45efb0f7f5115f9e5Konuyla ilgili tartışmalar sürerken BBC'nin konuştuğu genç bir Kırgız kadın ise,"Kırgız kızları namusuna sahip çıkmalı. Vücudunu sergilememeli' ifadelerinde bulunurken bir Kırgız erkeği de bu konuyla alakalı daha önceleri insan bile öldürüldüğünü vurguladı. Kırgız adam bu durumu "Eskiden bu tür şeyler için insan öldürürlerdi. Kimse onu öldürsün demiyorum ama davranışlarına dikkat etmeli" ifadeleriyle açıkladı.

Klipte başörtülü kadınlarla sütyenli kadınların bir arada olmaları "Başörtüsüyle dalga geçiyor" tartışmalarını başlattı.

s-12637eb8ac39bd4caa3228059e64a95f447322Klipte başörtülü kadınlarla beraber sütyenli kadınların da bir arada olması büyük tartışmalar yaratırken yapılan yorumlar arasında "Başını ezeceğiz", "İstiyorsan git çıplak dolaş ama kızlarımıza kötü örnek olma", "Burası Avrupa ya da Amerika değil. Sarkmış memelerini göstermenin neresi cesaret?" gibi yorumlar bulunurken Asilbek bu tartışmaların farkındalık yarattığını da vurguladı.

"Tüm tepkilere olumlu bakıyorum."

s-151b1f713576872d8dcd4bce06bb25a26e498cAsilbek bu tartışmalara olumlu baktığını söylerken yaptığı konuşmada,  "Şarkım kadınlar ve genel olarak insanlar hakkında. Kimse tarafından yargılanmadan ve kimseyi yargılamadan, istediklerini yapabilmeleri, istediklerini giyebilmeleri, ne istiyorlarsa onu olabilmeleriyle ilgili. Tüm tepkilere olumlu bakıyorum. Çünkü bu tartışmanın başlaması gerekiyordu. Tartışma, sorunumuzla ilgili farkındalık yaratacak" ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılan bu muhafazakar ülkede kadına yönelik şiddetin yaygın olduğunu ve bu şiddetlerin pek azının şikayet edilip mahkemeye taşındığını belirtti.

s-bab4c09e052249f32ec38f9f629268c74354ab

Zere Asilbek'in tartışmalara konu olan o şarkısı

Zere Asilbek'in tartışmalara konu olan o şarkısı Zere Asilbek'in tartışmalara konu olan o şarkısı 5bb2097bca91eb55116ef457.jpg

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları